Overview
Specification
A035QN02 V4

A035QN02 V4 Basic Information
| Panel Model | A035QN02 V4 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| A035QN02 V4 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A035QN02 V.4 |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC, FPC length 37mm |
A035QN02 V4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 40g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 73.1×55.55 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.9×63.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.07±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
A035QN02 V4 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
A035QN02 V4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
A035QN02 V4 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 19.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
A035QN02 V4 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VCC) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDIO; 0.8VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
